ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΑΣΩΠΙΑΣ

Σχολικό έτος 2014-2015

Διδακτική επίσκεψη στην Εστία Γνώσης

Οι τάξεις της Α?και Β? Λυκείου, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ήλιος πηγή ζωής. 2015 διεθνές έτος φωτός», πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εστία της Γνώσης, στη Χαλκίδα, στις 20-2-2015.

Εκεί μας υποδέχτηκε ο καθηγητής της Αστροφυσικής Δρ. Αντώνης Αντωνίου και κατά το πρώτο κομμάτι της επίσκεψης παρακολουθήσαμε την παρουσίαση του καθηγητή με τίτλο «Ο Ήλιος ο Ηλιάτορας», όπου με επίκεντρο τον ήλιο κατανοήσαμε την εξέλιξη καθώς και τα μεγέθη του σύμπαντος. Το δεύτερο μέρος της επίσκεψης περιλάμβανε διαδραστικό παιχνίδι με τους Πύργους του Ανόι, όπου οι μαθητές μας παίζοντας με τους δίσκους του παιχνιδιού πρακτικά και υπολογίζοντας μαθηματικά τον τρόπο επίλυσης του, συμπέραναν οτι ακόμα και ένας υπολογιστής χρειάζεται πάρα πολύ χρόνο για να πραγματοποιήσει τις κινήσεις του ?παιχνιδιού?. Αυτό βέβαια είναι ευχάριστο, γιατί η λύση του παιχνιδιού θα σημάνει και το τέλος του κόσμου όπως τον ξέρουμε σύμφωνα με ένα ινδικό θρύλο.

Μετά το τέλος της παρουσίασης είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε τον ήλιο και «βιωματικά» σε μια βόλτα στην ηλιόλουστη παραλία της Χαλκίδας.

Οι καθηγήτριες που συνόδεψαν τους μαθητές:  Ιουλία Τσιώλη (Φυσικός) και Πόπη Νάκου (Αγγλικής Φιλολογίας)

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ

Στις 6 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση για την ενδοσχολική βία που είναι γνωστή ως bullying. Δυστυχώς η ενδοσχολική βία υπήρχε και υπάρχει άλλοτε σε μεγάλο και άλλοτε σε μικρό βαθμό σε όλα τα σχολεία. Ευτυχώς στο σχολείο μας δεν παρατηρούνται σημαντικά συμβάντα ενδοσχολικής βίας. Παρόλα αυτά προσπαθούμε να εκμηδενίσουμε έστω και αυτά τα "μικρά" γεγονότα λεκτικής ή ψυχολογικής και σωματικής βίας που υπάρχουν στο σχολείο μας.

Έτσι, γιορτάζοντας την Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας προβάλλαμε στους μαθητές του γυμνασίου βιντεάκια για το συγκεκριμένο φαινόμενο και ακολούθησε συζήτηση. Οι μαθητές στο τέλος πρότειναν τους δικούς τους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου αυτού.

Εκδήλωση "Η Φυσική μαγεύει"

Η Φυσική Μαγεύει

Το τελευταίο Σαββατοκύριακο του 2014 (19-21 Δεκεμβρίου), πριν από τις

διακοπές των Χριστουγέννων, η Ένωση Ελλήνων Φυσικών διοργάνωσε στην

Αθήνα, για έκτη συνεχή χρονιά την εκδήλωση «Η Φυσική μαγεύει». Η

εκδήλωση είναι πρωτότυπη και ξεχωριστή συνάντηση αριστούχων μαθητών.

Οι συμμετέχοντες μαθητές σε αυτή τη δημιουργική συνάντηση έχουν την

ευκαιρία μέσα από την άμεση επαφή τους με

Διακεκριμένους Πανεπιστημιακούς Δασκάλους να κατανοήσουν σε βάθος

θέματα Σύγχρονης Φυσικής, εισάγονται στην σύγχρονη επιστημονική γνώση

και μέθοδο, καθώς και στις έννοιες που την συγκροτούν αποκτώντας κριτική

και συνδυαστική σκέψη.

Μαθητές του σχολείου μας παραβρέθηκαν και φέτος στην εκδήλωση. Το

Σάββατο η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στους χώρους του ΤΕΙ Αθηνών και

την Κυριακή στο Ξενοδοχείο Τιτάνια.

Το Σάββατο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαλέξεις

που γίνονταν ταυτόχρονα σε τρία αμφιθέατρα του ΤΕΙ, εργαστηριακές

ασκήσεις στα εργαστήρια του ΤΕΙ, καθώς και επιδείξεις εργαστηριακών

ασκήσεων στο διάδρομο. Οι μαθητές μας λοιπόν διάλεγαν αυτό που ήθελαν

να παρακολουθήσουν, αισθανόμενοι και λίγο σαν φοιτητές.

Η Κυριακή ήταν επίσης μια ενδιαφέρουσα μέρα με διαλέξεις, πειράματα και

μουσική.

Δύο μέρες* γεμάτες Επιστήμη, δύο μέρες γεμάτες έμπνευση.

Οι μαθητές που εκπροσώπησαν το σχολείο μας ήταν:

Από τη γ γυμνασίου ο Νικόλαος Θάνος, η Κατερίνα Παππά και η Σταυρούλα

Σταματίου, από την Α Λυκείου η Ευαγγελία Δουγέκου και ο Δημήτρης

Κοτσίφης και από τη Β Λυκείου η Ιωάννα Λαψάνη.

Στη συντροφιά μας προστέθηκαν και εμπνεύστηκαν μαθητές του γυμνασίου

Σχηματαρίου, του ΓΕΛ Σχηματαρίου και του γυμνασίου Βαθέος Αυλίδας. Την

Κυριακή μπήκε στην παρέα μας και η Μαθηματικός του ΓΕΛ Σχηματαρίου κα

Κατερίνα Ατματζίδου.

*Η Εκδήλωση ήταν τριήμερη αλλά οι μαθητές του Σχολείου συμμετείχαν τις

δύο μέρες

Η συνοδός καθηγήτρια

Ιουλία Χ. Τσιώλη (Φυσικός)

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Στις 3 Μαρτίου διοργανώθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση για την πρόληψη του αλκοόλ και του καπνίσματος. Προσκαλέσαμε την κοινωνιολόγο κυρία Ειρήνη Λίγγου η οποία ενημέρωσε τους μαθητές της Γ' γυμνασίου για τις βλαβερές συνέπειες του αλκοόλ και του καπνίσματος με τρόπο βιωματικό. Οι μαθητές "βίωσαν" με παιχνίδια ρόλων την άσχημη κατάσταση στην οποία περιέρχονται οι εξαρτώμενοι από αλκοόλ και καπνό καθώς και τις αιτίες που τους οδηγούν στις εξαρτήσεις.

Οι μαθητές ήταν ενθουσιασμένοι μετά τις δίωρες συνεδρίες με την κοινωνιολόγο και για μια ακόμα φορά αποδείχτηκε ότι έχουν ανάγκη να μιλήσουν σε κάποιον, να επικοινωνήσουν. Ας το έχουμε αυτό όλοι υπόψη μας, γονείς και εκπαιδευτικοί.

Μετρητής επισκέψεων
TodayToday2