ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΑΣΩΠΙΑΣ

Σχολικό έτος 2011-2012

Παρουσίαση Προγραμμάτων

Παρουσιάστηκαν όλα τα προγράμματα που έτρεξαν αυτή τη σχολική χρονιά, Περιβαλοντικό, Αγωγής Υγείας αλλά και σύνοψη των δύο ερευνητικών εργασιών-project από την Α Λυκείου.

Αφιέρωμα στη Γ Λυκείου

Στα πλαίσια της τελικής εκδήλωσης παρουσιάστηκε ένα βίντεο με φωτογραφίες των μαθητών της Γ Λυκείου από όλη τη μαθητική τους ζωή. ΄Ηταν ένας αποχαιρετισμός και μια ευχή για καλή συνέχεια στη ζωή τους.

Πρόγραμμα Comenius

Το μήνα Σεπτέμβριο του σχολικού έτους 2011-2012 υπογράφηκε η σύμβαση επιχορήγησης με το ΙΚΥ.

Στη συνέχεια ακολούθησε η πρώτη συνάντηση, μόνο με εκπαιδευτικούς, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Gdansk της Πολωνίας. Σε αυτή τη συνάντηση αποφασίστηκαν οι δραστηριότητες αλλά και η σειρά των επόμενων συναντήσεων. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τους καθηγητές Ι. Β. Μπουραντά (διευθυντή) και την Ι. Τσιώλη (φυσικό).

Η δεύτερη συνάντηση προγραμματίστηκε για τον ερχόμενο Φεβρουάριο. Το σχολείο που φιλοξένησε όλες τις υπόλοιπες χώρες ήταν της Ισπανίας. Το θέμα της συνάντησης ήταν "Πώς οι Νέες Τεχνολογίες επηρέασαν την κοινωνική μας ζωή".

Πρώτο μέλημα ήταν η κατασκευή του Logo του προγράμματος. Όλες οι χώρες έπρεπε να προτείνουν τρια δικά τους Logo και να επιλεγεί ένα από όλα τα προτεινόμενα. Το Logo της Αυστρίας επικράτησε αλλά και ένα από τα προτεινόμενα δικά μας πήρε τη δεύτερη θέση. Δημιουργός του ήταν η μαθήτρια Κόλλια Αιμιλία.ellipses3

Μέχρι τη συνάντηση της Ισπανίας, όλη η ομάδα Comenius (περίπου 30 μαθητές) δούλεψε έτσι ώστε να στήσει ένα ερωτηματολόγιο, δημιούργησε ένα βίντεο με συνεντεύξεις και συνέλλεξε φωτογραφίες. Το αντικείμενο της συνέντευξης και των φωτογραφιών ήταν "Πώς οι Νέες Τεχνολογίες επηρέασαν την κοινωνική μας ζωή". Το βίντεο αναρτήθηκε στο διαδίκτυο- και οι φωτογραφίες στο Picasa.

Οι μαθητές που αντιπροσώπευσαν το σχολείο μας ήταν οι:

η Αικατερίνη Κ. (Β Λυκείου),  η Αιμιλία Κ. (Α Λυκείου),  η Κατερίνα Κ. (Α Λυκείου), η Ανδρονίκη Ν.(Β Λυκείου) και η Αλεξάνδρα Σ.(Α Λυκείου).

Οι συνοδοί καθηγητές ήταν  η κα Πιλαφά Κατερίνα (Μαθηματικός) και η κα Τσιώλη Ιουλία (Φυσικός). 421259 244170735674297 100002441161896 528653 367873832 n

Μετά από αυτό το ταξίδι η ομάδα ξεκίνησε τις εργασίες για την επόμενη συνάντηση η οποία πραγματοποιήθηκε στη Λιθουανία από 24 έως τις 29 Απριλίου. Το θέμα τώρα ήταν "Πώς οι Νέες Τεχνολογίες επηρέασαν την εκπαίδευση". Για άλλη μια φορά δημιουργήθηκε ένα ερωτηματολόγιο, ενα  με συνεντεύξεις και επιλέχθηκαν φωτογραφίες σχετικές με το θέμα.

Οι μαθητές που αντιπροσώπευσαν το σχολείο μας ήταν οι:

η Μαγδαληνή Π., η Χριστίνα Κ., η Ευαγγελία Σ. και η Αγγελική Π., μαθήτριες   της Β΄ Λυκείου.

Οι συνοδοί-καθηγητές είναι η κ. Πιλαφά Κατερίνα (Μαθηματικός) και η κ. Κώνστα Ευαγγελία (γαλλικής φιλολογίας).

Θεατρικά

Κατά την τελική εκδήλωση οι μαθητές της ομάδας Comenius έπαιξαν δύο θεατρικά δρώμενα, με θέμα πάντα το πώς οι Νέες τεχνολογίες έχουν αλλάξει αλλά και θα αλλάξουν τη ζωή μας στο μέλλον.

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Το θέμα του προγράμματος ήταν "Βιολογική καλλιέργεια αμπελιού και παραγωγή κρασιού από καλλιέργεια αυτού του είδους".

Υπεύθυνοι καθηγητές Ιωάννης Β. Μπουραντάς (Γεωλόγος) και Ιωάννης Μήτος (Φιλόλογος).

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή και επίσκεψη στο οινοποιείο του Οινοποιητικού Συνεταιρισμού Νεμέας.

Μετρητής επισκέψεων
TodayToday1