ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΑΣΩΠΙΑΣ

Γενικά για το πρόγραμμα COMENIUS

Κατά το σχολικό έτος 2011-2012 το σχολείο μας εντάχθηκε σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius. Το πρόγραμμα αυτό είναι μία σύμπραξη 6 σχολείων από ισάριθμες ευρωπαϊκές χώρες και χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Τα σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε είναι:

1. instituto de Educacion Secundaria Galileo Galilei (Ισπανία)

2. Berufsbildungsze ntrum am Nord-Ostsee-Kanal (Γερμανία)

3. Brigittenauer Gymnasium (Αυστρία)

4. Γυμνάσιο Ασωπίας (Ελλάδα)

5. Zespol Ksztalcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 32 (Πολωνία)

6 Joniskio rajono savivaldybes Gatauciu Marces Katiliutes pagrindine mokykla (Λιθουανία)

Το θέμα του προγράμματος είναι "Πώς οι Νέες Τεχνολογίες επηρέασαν τη ζωή μας"-"How IT changed our life".

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τέσσερις ενότητες, την κοινωνική ζωή, την εκπαίδευση, τον ελεύθερο χρόνο και την εργασία.

Εκδρομές

Οι εκδρομές που πραγματοποιούνται μέσα σε κάθε σχολική χρονιά είναι εκπαιδευτικές και  η προσπάθεια είναι να καλύπτει τα ενδιαφέροντα και τις ανάγκες όλων των μαθητών, οι ηλικίες των οποίων είναι αρκετά διαφορετικές, μια και στο σχολείο μας φοιτούν μαθητές 12 ετών (α γυμνασίου) έως και 18 χρονών (Γ Λυκείου).

Βράβευση για την Ανακύκλωση

perival1

Την Παρασκευή 4 Ιουνίου ,οι βραβευμένοι κ? διακριθέντες μαθητές στο διαγωνισμό ?Ανακυκλώνουμε με τέχνη? του Υπουργείου Περιβάλλοντος σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, παρέστησαν στα εγκαίνια της έκθεσης ΑΑΟ Project στο Μουσείο Μπενάκη. Εκεί τους βράβευσαν οι υπουργοί κα Μπιρμπίλη  και κα Διαμαντοπούλου για τα έργα, που δημιούργησαν στα πλαίσια των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα ?Ανακύκλωση?.

Στη συνέχεια ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, υποδέχθηκε τους μαθητές στο Προεδρικό Μέγαρο και δέχθηκε αναμνηστικά άλμπουμ με φωτογραφίες από τις καλύτερες δημιουργίες των μαθητών από όλη την Ελλάδα καθώς κ? ένα έργο.

Ανάμεσα στους διακριθέντες μαθητές ήταν κ? ο μαθητής της Α? Γυμνασίου, Χρήστος Δουγέκος με το έργο του ?Πετάμε στα σκουπίδια ή πετάμε με σκουπίδια; ?. Πρέπει να σημειωθεί ότι αυτό είναι το έργο που δόθηκε ως δώρο γενεθλίων στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

perival2

perival3

perival4

perival6

perival7

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΤΑΛΥΜΑ "ΑΜΦΙΚΑΙΑ"

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΤΑΛΥΜΑ «ΑΜΦΙΚΑΙΑ»

Στα πλαίσια του μαθήματος ΣΕΠ της Γ? Γυμνασίου οι μαθητές πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αμφίκλεια. Αρχικά επισκέφθηκαν το Μουσείο Άρτου και Παλιών Επαγγελμάτων στην Αμφίκλεια όπου ξεναγήθηκαν και είδαν από κοντά τα εργαλεία που χρησιμοποιούνταν σε επαγγέλματα που έχουν πλέον εξαφανιστεί όπως αυτό του γανωματή, του αλμπάνη και άλλα.

Στο ίδιο μουσείο στεγάζονται και τα εργαλεία για την παρασκευή ψωμιού καθώς και διάφορα είδη άρτου που ζυμώνονταν στο παρελθόν ανάλογα με την περίσταση. Οι μαθητές μας δεν έμειναν έκπληκτοι από αυτά που αντίκρισαν διότι ζουν σε χωριά και τα έχουν δει στα σπίτια των παππούδων τους. Παρόλα αυτά η ξενάγηση ήταν καλή και τους βοήθησε να μάθουν αρκετά περισσότερα πράγματα.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το αγροτουριστικό κατάλυμα «Αμφίκαια». Εκεί τους περίμενε ο ιδιοκτήτης κύριος Μώρος ο οποίος με ευρωπαϊκά προγράμματα έχει στήσει αυτήν την επιχείρηση.  Στόχος της επιχείρησης είναι η προστασία του περιβάλλοντος και των σπάνιων ειδών αλόγων που φυλάσσει αλλά και τη φιλοξενία του κοινού σε ένα φυσικό περιβάλλον.

Οι επισκέπτες του αγροτουριστικού καταλύματος «Αμφίκαια» συμμετέχουν στις «αγροτικές» εργασίες που γίνονται καθημερινά στο αγρόκτημα και επομένως έρχονται σε άμεση επαφή με την φύση. Οι όποιες παρεμβάσεις έγιναν με σεβασμό στο φυσικό περιβάλλον και προκειμένου αυτό να διαφυλαχθεί.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο αγροτουριστικό κατάλυμα, είδαν τα ζώα που προστατεύονται και συντηρούνται (σπάνιες ράτσες αλόγων, κότες, αιγοπρόβατα κλπ) καθώς και βότανα της περιοχής (θυμάρι, δεντρολίβανο κλπ).

Η επίσκεψη στο κατάλυμα αυτό ήταν πολύ εποικοδομητική γιατί οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο που στήνεται μια αγροτουριστική επιχείρηση καθώς και για το τι πρέπει να προσέξει ο επιχειρηματίας που θα επιχειρήσει να κάνει κάτι τέτοιο.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Μώρο που μας ξενάγησε στο αγροτουριστικό του κατάλυμα καθώς και την κυρία Τριανταφύλλου για την ξενάγηση στο Μουσείο Άρτου και παλιών Επαγγελμάτων.

Σχολική Εφημερίδα

Το Νοέμβριο του 2009 εκδόθηκε το πρώτο φύλλο της εφημερίδας του σχολείου μας. Η εφημερίδα μας ονομάζεται "Ειλέσιον".

Το Ειλέσιο ήταν αρχαία Βοιωτική πόλη χτισμένη στην νότια Βοιωτία Από την περιγραφή του Στράβωνα φαίνεται πως βρισκόταν στην περιοχή της Τανάγρας, και πιο συγκεκρμένα κοντά στην περιοχή της σημερινής Ασωπίας, καθώς αναφέρεται ανάμεσα σε άλλες πόλεις της περιοχής. Η πόλη αναφέρεται επίσης από τον Όμηρο ως μία από τις βοιωτικές πόλεις που πήραν μέρος στον Τρωικό πόλεμο. (πηγή wikipedia).

Η έκδοση της εφημερίδας συνεχίστηκε και στα επόμενα σχολικά έτη.

Μετρητής επισκέψεων
TodayToday2